Narodni heroj Ljiljan Vidić u pulskoj Areni, a grčka Trema u Kinu Valli
Drugi svjetski rat smješten u današnje vrijeme tema je filma” Narodni heroj Ljiljan Vidić”. Neobičan i duhovit film koji je 2. svjetski rat smjestio u tvornicu igračaka stoga nije ni čudo da je ta komedija već postala hit u hrvatskim kinima.
Scenarist Zoran Lazić na konferenciji za novinare rekao je kako su povukli paralele rata s današnjim vremenom te u šali dodao da je u školi uvijek pisao sastave o ratnim kuririma pa mu rad na scenariju nije bio stran.
Redatelj Ivan-Goran Vitez glumce je birao prateći kazališne predstave i filmove pa je već znao koga želi u svom filmu. Glavna muška uloga pripala je Christianu Coltraneu koji je dosta proučavao tematiku prije samog rada na filmu. Film se gleda kroz taj moj lik koji je iskren i istinit, napomenuo je. Glavna ženska glumica Tena Jeić Gajski igra buntovnu djevojku koja iz revolta odlazi od kuće u partizane te svoju osobnu borbu, nesuglasice s ocem prenosi u rat. Stjepan Perić priznao je da njegov lik nije bilo zahtjevno igrati. To je gad kojemu je samo bitno dobro jesti pa sam u filmu samo morao pucati i dobro se zezati, dodao je.
Ivan Đuričić ispričao je kako nije bilo teško naći asocijacije s ratnom 1944. i današnjim vremenom, a priča se svidjela i Bojanu Navojcu kojemu je bila nadahnuće. U prilog tome ide i podatak da je haiku pjesmicu ubaćenu u film upravo on izmislio.
Dobro raspoložena ekipa poklonit će se pred pulskom publikom nakon večerašnje projekcije u 21:30 sati.
Grčka “Trema” u Kinu Valli
Hrvatski koproducent grčkog filma Trema koji se prikazuje večeras u 19 sati u Kinu Valli, Siniša Juričić, govoreći o filmu ispričao je da se radi o stvarnom incidentu koji se u kazalištu u Moskvi zbio prije 13 godina.
Tada su u to kazalište ušle i kao taoce uzele publiku i glumce čečenske udovice. Incident je rezultirao s 50 preminulih. U filmu se radnja zbiva u atenskom kazalištu a ono čime se autor filma vodio jest strašna činjenica da publika prva dva sata ni ne shvaća da je riječ o stvarnom icidentu već misle da se radi o predstavi. Tek nakon što prva žrtva izgubi život, jasno je da je riječ o terorističkom napadu.
Financiranje filma bilo je teško jer se radi o debitantu i još k tome grčkom filmu, no nakon što je na festivalu u Torinu dobio drugu nagradu u iznosu od 80 000 eura, financije su zatvorene. Olakotnu okolnost čini i činjenica da je cijeli film sniman u kazalištu.
Kako je Juričić priznao, nadao se boljem plasmanu filma, međutim riječ je o art house filmu pa to nije ni toliko čudno. Ipak, njegovu su projekciju u grčkim kinima zbog velikog interesa produžili za čak šest tjedana.
Redatelj Yorgos Zois s glumcima je radio punih šest mjeseci prije početka snimanja. Upravo zbog takvog načina rada na audiciju su se javili mnogi poznati grčki glumci željni da rade upravo sa Zoisom.